SHOWTIME: The Tara Show 2020.
SHOWTIME: The Tara Show 2020.

80+ photos from this year’s Tara Show

HUNDREDS of patrons walked through the gates at this year's Tara Show which had a jam packed roster of events, including woodchopping, fireworks and turtle racing.

With perfect weather conditions, plenty enjoyed the event.

There were many of exhibitions and competitors held throughout the day. See the list of winners is below.

 

Most points - Pavilion: Margaret Davis

2nd Most Points - Pavilion: Sue Apelt

Champion of Champions: Margaret White

Reserve Champion of Champions: Judy Edwards

Acquisition: Margaret White

 

N eedlework/Wool work

Most Points - needlework: Rene Sands

Most points - wool work: Helen Nicholson

Champion needlework: Lorraine Reardon

Champion exhibit - embroidery: Lorraine Reardon

Champion Wool work: Judy Edwards

Encouragement: Rene Sands and Sue Apelt

 

ART

Most Points: Leigh Nicholson

Champion Picture: Monique Monro

Most Points - Junior art: Gemma Dales

Junior Champion Picture: Gemma Dales

Encouragement: Adalyn Reay

Aged care - Any medium: Katrina Finch

 

CRAFT

Most Points: Margaret Davis

Champion craftwork: Jude Salter

Champion Junior craft: Jackson Hoey

Most Points Junior Craft: Millie Gunther

 

GROUP ACTIVITIES

Champion: Tara Women's Show Auxiliary

Most Outstanding Article: Irma Porter

 

COOKING

Most points: Leanne Andrews

Champion cake: Francis Neal

Champion pudding: Margaret Davis

Men's cooking: Jim Moran

Most points class23-61: Leanne Andrews

Champion piece cooking: KerriLee Larsen

Champion biscuits: Francis Neal

 

JUNIOR COOKING

Most Points Primary: Chelsea Prain

Champion - Junior: Jakeb Press

Most Points - Secondary: Dustin Major

 

HORTICULTURE

Most Points - section 1 - 25: Val Densley

Champion Rose: June Brawne

Champion Miniature Rose: Linda Petersen

Most Points Geraniums: Val Densley

2nd Most points Geraniums: Lorna McNamara

Champion Bloom (other than a rose): June Brawn

Most Points - Pot Plants: Linda Wilkes

Champion Fern: Fiona Borchardt

Champion Pot Plant: Linda Wilkes

Most points - Floral Art: Val Densley

Champion Floral Art: Fiona Borchardt

Novelty Boot Competition: Corinne Pimm

 

SCHOOLWORK

Yr. P - 3 Best article: Jayden Austin

Yr 4 - 6 Best article: Emily Anstice

Most points Primary: Emily Anstice

Best written genre: Madaline Conway

 

PHOTOGRAPHY

Champion colour print: Linda Steinohrt

Most points 1 - 16: Linda Steinohrt

Champion enlargement: Linda Steinohrt

Champion Black & White print: Linda Steinohrt

Champion Junior print: Emily Schwerin

 

BEST DRESSED

Best dressed lady: Vanessa Wicks

Best dressed gent: Brian McGoldrick

Best dressed teenager: Bayden Neal

Best dressed Child-Circus Theme: Damon Grose

 

 


DETAILS: Police confirm how horror highway crash occured

premium_icon DETAILS: Police confirm how horror highway crash occured

A NANANGO woman has been killed and a man hospitalised after a horror crash on the...

Council’s new initiative to make owning a pet an easier process

premium_icon Council’s new initiative to make owning a pet an easier...

COUNCIL are making changes as a part of a wider strategy to help the community...

Possible storms in Dalby this weekend

premium_icon Possible storms in Dalby this weekend

Dalby will be in for a wet weekend with BOM predicting some rainfall and possible...