HIGH ACHIEVERS: Our Lady of the Southern Cross held their awards ceremony to celebrate their best and brightest for 2020. Picture: Sam Turner
HIGH ACHIEVERS: Our Lady of the Southern Cross held their awards ceremony to celebrate their best and brightest for 2020. Picture: Sam Turner

MEGA GALLERY: Our Lady celebrates school’s best and brightest

THROUGH a year plagued by coronavirus, Our Lady of the Southern Cross College was still able to place a spotlight on the mighty achievements of their students in 2020.

Held at their school hall on November 18, students, staff, and guests came together to not only celebrate these high achieving students, but send off the graduating class of this year.

Multiple disciplines including spirituality, academics, culture, sports, and community had their own set of awards for the hardworking students ranging from prep to year 12.

Multiple teachers and student leaders gave speeches to commemorate the special school ceremony, and highlight the stellar job they've done as a school in 2020.

Principal Peter Cuskelly addressed the school and their live streamed event on social media, and discussed the highs and lows for the college during such an unprecedented year.

"Congratulations to all our award recipients today for their outstanding application that has deserved you this recognition," he said.

"Enjoy the reward for your hard work, surround yourselves with your people this Christmas, continue to look out for those most in need, and I can't wait to see everyone's faces back on campus in 2021."

Check out all of the award winners below:

Journey in Faith and Knowledge Acknowledgement

Presented for 12 continuous years of education at Our Lady of the Southern Cross College

  • Patrick Boland
  • Bailey Cleary
  • Harry Coman
  • Charlotte Crothers
  • Declan Crothers
  • Samuel Cullen
  • Shiro Frid
  • Samuel Gillespie
  • Isaac Halling
  • Joshua Hart
  • Oliver Harth
  • Jasmine Houlder
  • Ky Kirtley
  • Bronte Kruger
  • Hannah Nimmo
  • Max Ogilve
  • Clancy Peet
  • Lachlan Sankey
  • Zoe Turner
  • Amy Walker
  • Lachlan Wilkins

Live Your Faith Excellence Award

  • Summer Bowden
  • Gia Morrison
  • Annabelle Walker
  • Mary Nevell
  • Adryana Thaeen
  • Lily Ryan
  • Marli Bruce
  • Archie Stephens
  • Indiana Wilson
  • Matthew Brennan
  • Sophie Jeude
  • Molly Gibson
  • Eve Gleeson
  • Gabriella McGrath
  • Henry Stephens
  • Jack Cave
  • Tiffany Ham
  • Ella Price
  • Lyucian King-Togia
  • Erik Van Zelst
  • Riley Kimpton
  • Majella Stephen
  • Claudia Child
  • Jaiken Crothers
  • Maggie Laffy
  • Matthew Cuskelly
  • Kacy Miaco

Australian Defence Force Long Tan Leadership and Teamwork Award

  • Claudia Child
  • Samuel Gillespie

Australian Defence Force Future Innovators Award

  • Jaiken Crothers
  • Joseph Walsh

Dalby Rotary Club Community Service Excellence Award

  • Kacy Miaco

Cultural Excellence Awards

  • Phoenix McArthur
  • Madeline Hemmings
  • Fallon Baxter
  • Anna Lilburne
  • Charlotte Kelly
  • Margot Gleeson
  • Patrick Kelly

Sports Excellence Awards

  • Lachlan Fraser
  • Brock Sankey
  • Bailey Rathmell
  • Ben Forbes
  • Joe Gillett
  • Lyhkan King Togia
  • Jennifer Nothdurft
  • Ky Kirtley
  • Isaac Halling
  • Lachlan Sankey
  • Patrick Boland
  • Samuel Gillespie
  • Ryan Welsh

Excellence in Progress Award

  • Charlotte Steinohrt
  • Fateh Singh
  • Sophie McKelvie
  • Harry Felsch
  • Christopher Wilson
  • Amity Westerdale
  • Jake Nolan
  • Makira Petersen
  • Matthew Meacle-Lyell
  • Gemma Sullivan
  • Austin Sinclair
  • Jake Griffiths
  • Karli Barrows
  • Harrison Connors
  • Leila Boland
  • Hayden Gowlett
  • Judd Alderton
  • Gabriella Banks
  • Brianna Burrowes
  • Tate Woodward
  • Deneze Catbagan
  • Abby Wilkins
  • Georgia Bumstead
  • Jaiken Crothers
  • Aiden Powell
  • Joseph Walsh
  • Connor Merton

Subject Excellence Awards

Year 9

  • Majella Stephen - English
  • Felicity Stephen - General maths, science, HASS, religious education, and food, nutrition and textiles
  • Will Elder - Agricultural science and STEM
  • Lily Coleman - Business
  • Shiloh Parvianinen - Drama and visual art
  • Cody Wenham - Industry technology skills

Year 10

  • Shawnee King - English, visual art, and food, nutrition and textiles
  • Jaiken Crothers - Mathematical methods and STEM
  • Claudia Child - Science, HPE and business
  • Georgia Bumstead - HASS
  • Lily Schloss - Religious education
  • Emmason McCilveen - Agricultural science
  • Charlotte Kelly - Drama and music
  • Casey Simpkins - Industrial technology skills

Year 11

  • Jennifer Nothdurft - English, food and nutrition and biology
  • Maggie Laffy - Religion and ethics
  • Hugh Clarke - Design and music
  • Maddison Hayes - Legal studies
  • Emelia Mead - Social and community studies

Year 12

  • Margot Gleeson - English
  • Harry Coman - General maths and physical education
  • Charlotte Crothers - Mathematical methods, chemistry, geography and physics
  • Kacy Miaco - Religion and ethics, biology and legal studies
  • Isaac Halling - Agricultural science
  • Joseph Walsh - Design
  • Samuel Gillespie - Chemistry
  • Amy Walker - Industry technology skills
  • Patrick Boland - Film, TV, and new media
  • Mitchell Portbury - Industry graphics skills
  • Connor Merton - Ancient history

Academic Excellence Awards

  • Lauren Barwick
  • Daniel Brennan
  • Darci Geiger
  • Gia Morrison
  • Ethan Dippenaar
  • Matilda Kahler
  • Mary Nevell
  • Benjamin Barwick
  • William Burton
  • Charles Sullivan
  • Milla Barnett
  • Thomas Carter
  • Isabelle Manley
  • Harriet Martin
  • Bella Bonnin
  • Tom Clarke
  • Lucinda Conn
  • Keira Bryant
  • Clare Davison
  • Ryan Elder
  • Luke Elder
  • Amber Mitchell
  • Charlise Conn
  • Issy Johnston
  • Gabby Banks
  • Jack Cave
  • Braithen Crothers
  • Tiffany Ham
  • Bridie Rush
  • Nataleah Russell
  • Hannah Taylor
  • Sam Luck
  • Amelia McNaughton
  • Felicity Stephen
  • Majella Stephen
  • Georgia Bumstead
  • Claudia Child
  • Shawnee King
  • Mackenzie Wedrat
  • Jennifer Nothdurft
  • Patrick Boland
  • Charlotte Crothers
  • Samuel Gillespie
  • Connor Merton
  • Margot Gleeson
  • Isaac Halling
  • Patrick Kelly
  • Kacy Miaco
  • Breanna Tanks
  • Joseph Walsh

Academic Distinction Awards

  • Darcy Geiger
  • Ethan Dippenaar
  • Charles Sullivan
  • Thomas Carter
  • Bella Bonnin
  • Keira Bryant
  • Charlise Conn
  • Bridie Rush
  • Samuel Luck
  • Felicity Stephen
  • Claudia Child
  • Jennifer Nothdurft
  • Kacy Miaco

Short Story Award

  • Maggie Laffy

Persuasive Literature Award

  • Isaac Halling

Award for Excellence in Information Technology and Creative Industries

  • Joseph Walsh

School Based Apprenticeship and Traineeship Award

  • Amy Walker

Outstanding Vocational Student Award

  • Jasmine Houlder

2020 Western Downs Regional Council Community Spirit Bursary

  • Samuel Gillespie

College Cup

  • Mackillop

College Icon Awards

  • Lucy Bennie
  • Harriet Martin
  • Kate O'Donnell

Mons. Thomas Nolan Awards

  • Claudia Child

Catherine McAuley Award

  • Jaiken Crothers
  • Lochlann McNaughton

Blessed Edmund Rice Awards

  • Jack Gibson
  • Connor Merton
  • Amara Sim
  • Breanna Tanks
  • Indiana Wilson

Our Lady of the Southern Cross Award

  • Samuel Gillespie

How Western Downs shoppers can help those in need this Christmas

Premium Content How Western Downs shoppers can help those in need this...

HERE’S how Western Downs shoppers can help feed six million Aussies seeking food...

WARNING: Scammers targeting South West Queensland

Premium Content WARNING: Scammers targeting South West Queensland

HERE’S how you can protect yourself against online scammers this holiday season:...

Motorbikers flock to Roma for huge Christmas charity run

Premium Content Motorbikers flock to Roma for huge Christmas charity run

THIS year’s Maranoa Motorcyclists Toy Run had the largest turnout since 2012, with...